• info@siaygroup.com
  • 532 584 10 61
/

Millet İttifakı’ndan, Cumhur İttifakı’na 7 puan fark: Erdoğan, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na yeniliyor

Orthus Araştırma son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Ankete göre, Erdoğan, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu karşısında yeniliyor.

DUVAR - Orthus Araştırma ve Danışmanlık şirketi 'siyasi güven araştırması' anketinin sonuçlarını paylaştı. Ankette, katılımcılara, 'Cumhurbaşkanlığı seçiminden kime oy vereceksiniz?' ve 'önümüzdeki seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?' soruları soruldu. Ankete göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu karşısında kazanırken Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş karşısında kaybediyor.

Ankette ilk olarak 'Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi aşağıdaki adaylardan hangisine oy verirsiniz?' sorusu soruldu. Ankete göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy veririm' diyenlerin oranı yüzde 54,8, 'Kemal Kılıçdaroğlu'na oy veririm' diyenlerin oranı ise yüzde 45,2 oldu.

Ayrıca anket sonuçlarına göre Millet İttifakı'nın oy oranı 46,7 iken Cumhur İttifakı'nın oy oranı 38,3 olarak ölçüldü. Anket şirketinin sonuçlarına göre dikkat çeken başka bir detay ise MHP baraj altında.

Erdoğan ile Meral Akşener karşı karşıya gelirse

Erdoğan: Yüzde 57,6

Akşener: Yüzde 42,4

Erdoğan'la İmamoğlu karşı karşıya kaldığında ankete göre seçimi kazanan kişi İmamoğlu oluyor. 

İmamoğlu: Yüzde 50,4

Erdoğan: 49,6

Ankete göre, Mansur Yavaş da Erdoğan'ı geçiyor:

Yavaş: Yüzde 54,2

Erdoğan: Yüzde 45,8

Ali Babacan: Yüzde 45,6

Erdoğan: Yüzde 54,4

Abdullah Gül: Yüzde 47,1

Erdoğan: Yüzde 52,9

Anket şirketinin bir diğer sorusu ise, 'Önümüzdeki seçimde aşağıdaki partilerden hangisine oy verirsiniz?' oldu. Ankete göre AK Parti'ye oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 32,3.

Anket sonuçlarına göre partilerin oy oranları şöyle:

CHP: Yüzde 24,4

MHP: Yüzde 6

HDP: Yüzde 9,8

İYİ Parti: Yüzde 15,8

Saadet Partisi: Yüzde 1,3

Deva Partisi: Yüzde 4,1

Zafer Partisi: Yüzde 1,5

Gelecek Partisi: Yüzde 1,1

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 0,9

https://www.gazeteduvar.com.tr/millet-ittifakindan-cumhur-ittifakina-7-puan-fark-erdogan-mansur-yavas-ve-ekrem-imamogluna-yeniliyor-galeri-1580559