• info@siaygroup.com
  • 532 584 10 61
/

Orthus Araştırma, üniversitelilerin siyasi eğilimlerini araştırdı

Orthus Araştırma tarafından çeşitli üniversitelerdeki öğrencilere 7 soru yönelterek siyasi tercihleri üzerine bir araştırma yaptı.

 

Üniversite öğrencilerinin siyasal eğilimleri ve toplumsal sorunlara yaklaşımı başlığıyla gerçekleştirilen araştırmada, 18-27 yaş arasındaki üniversite öğrencileri 4-14 Aralık 2021 tarihleri arasında araştırmaya tabii tutuldu.

Öğrencilere 4 başlıkta 7 soru yöneltilirken, üniversite öğrencilerinin siyasal tercihleri, ülkenin genel idaresine ilişkin görüşleri, öğrencilerin temel sorun odakları, öğrencilerin yurt dışında yaşamaya yönelik tutumlarını ortaya koyacak sorular yöneltildi.

Surveymonkey programı ile 6’sı büyükşehir 10 ildeki 12 üniversitede bin 24 öğrenci ile yapılan çalışmanın güven düzeyinin yüzde 95 ve sapma oranının yüzde 2 olduğu kaydedildi.

Üniversite öğrencilerinin yüzde 29,8’i siyasi parti olarak CHP’yi kendisine daha yakın gördüğünü ifade ederken, yüzde 17,4 AK Parti, yüzde 14,7 İYİ Parti, yüzde 11,8’i de kararsız olduğunu ifade etti.

Yine üniversite çağlarındaki öğrencilerden yüzde 31,6’sı Mansur Yavaş’ı güvenilir bulduğunu söyledi. Bu soruya öğrencilerden yüzde 20,8’i Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 16,5’i de Ekrem İmamoğlu cevabını verdi.

Öğrencilerden yarısından fazlası ise ülkenin en önemli sorununun ekonomi olduğunu söyledi.

Yüzde 83,5 oranında ülkenin genel gidişatından memnun olmadığını kaydeden üniversite öğrencileri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden memnun olmadığını da dile getirdi.

Çalışmaya katılan öğrencilerden yüzde 87,3’ü eğitim politikalarının başarısız olduğu görüşünü savunurken, yüzde 72,4’ü de imkan olması durumunda yurt dışında yaşayabileceği yönünde görüş belirtti.

 

https://demo.dostbeykoz.com/orthus-arastirma-universitelilerin-siyasi-egilimle